
Az amerikai reggeli fontos része az amerikai palacsinta sziruppal. Az amerikai palacsinta angol elnevezése, a “pancake” az 1870-es években kezdett elterjedni.
A római időkben már létezett egy desszertféle (Alita Dolcia), amit tej, tojás, liszt és fűszerek összekeverésével készítettek, majd az így készült keveréket kisütötték, de könnyen belátható, hogy az összetevők arányától függően a tojásrántottától a palacsintáig ez sok minden lehetett.
Az első olyan receptek, amelyek a mai palacsintára emlékeztetnek, az 1400-as évek első felében (1439) jelentek meg. Ugyancsak ebből az időből származnak a farsangi vigasságokhoz tartozó palacsinta versenyek is.
Az amerikai palacsinta eltér az európaitól – egyrészt kisebb, másrészt vastagabb – de ugyanolyan egyszerű az elkészítése. Az alábbi recept autentikus és klasszikus, éppen ezért amerikai mértékegységeket alkalmaz.
Az eredeti recept (amely valójában a skót palacsinta) 1tk cukrot is tartalmaz, de a modern változat kihagyja – egyrészt egészségesebb így a palacsinta, másrészt kevésbé ég oda.
Hozzávalók
- 2 csésze liszt
- 2.5 tk sütőpor
- 1/2 tk só (opcionális)
- 1 tojás felverve
- 1.5 csésze tej
- 2 ek olvasztott vaj vagy Rama
Elkészítés
- Szitáljuk össze a lisztet, sót és sütőport, majd adjuk hozzá a tejet, tojást és a vajat.
- Vajazzuk meg egy kicsit a palacsintasütőt, és egy kis merőkanál tésztát öntsünk a forró serpenyőbe. A palacsinta massza tészta elég tömény, így nem folyik teljesen szét a serpenyőben – de a serpenyő mozgatásával segítsük a massza egyenletes eloszlását! A palacsinta átmérője legyen kb 10cm.
- Süssük mindkét oldalon kb 1-2 percig.
- A serpenyőt nem szükséges újra megvajazni.
- Hagyományosan vajjal és juharsziruppal tálaljuk, de mézzel vagy lekvárral is nagyon finom (ezt a palacsintát nem lehet feltekerni, hanem laposan kell enni).
Tippek
- Vaj helyett olajat is lehet használni.
- Mivel elég vastag a tészta, az amerikai palacsinta remek ünnepi motívumok készítésére – csupán helyezzünk (fém vagy szilikon) formákat a serpenyőbe, és öntsünk egy-két kanál tésztát a formákba – kb fél cm vastagságban. Amikor a tészta felső oldala már nem folyékony, óvatosan nyomjuk ki a formából, majd süssük át a túloldalon is.
- A tésztához használhatunk teljes kiőrlésű lisztet, kukorica, barnarizs, tönköly vagy hajdina lisztet is.
- Mandulalisztből készített palacsinta a low-carb diétát követők számára ideális.
- A tésztához adhatunk reszelt almát, mazsolát, reszelt citrom héjat, fahéjat, darált diót-mogyorót, és tálalhatjuk csoki vagy mogyorókrémmel is.
- Néhány szelet palacsintát gyorsan tortává is varázsolhatunk – a palacsinták közé tegyünk vékonyra vágott gyümölcs (pld. banán) szeleteket, majd öntsük le mogyoró ill. csoki krémmel.
Leave a Reply